Економіка регіону


 

АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Херсонщина – регіон з добре розвиненим сільськогосподарським виробництвом. Територія області займає майже 2 млн. га сільськогосподарських угідь, що є найбільшою площею орних земель в Україні. Загальна площа сільськогосподарських угідь області складає 1969,5 тис. га. З них 1776,8 тис. га – рілля, 26,6 тис. га – багаторічні насадження, 10,4 тис. га – сіножаті, 155,7 тис. га – пасовища.

У галузевій структурі валової продукції сільського господарства провідне місце належить рослинництву. Область є одним з національних лідерів у вирощуванні овочів і баштанних культур. Серед овочевих культур в Херсонській області найбільше значення мають помідори, капуста, цибуля, перець солодкий, баклажани. Урожайність овочів відкритого ґрунту в 2014 р склала 267 ц/га (середня по Україні – 191 ц/га). Далеко за межами області як знак якості відомі херсонські кавуни та томати – це своєрідна візитна картка нашого краю. Іншими стратегічно важливими для області культурами є соняшник, соя, рапс. Серед зернових культур традиційним є вирощування пшениці (в тому числі озимої), жита, вівса, ячменю і проса. Також Херсонщина славиться фруктовими садами, де вирощуються соковиті абрикоси, персики, вишні, яблука та сливи.

Херсонська область розташована в південній частині степової зони України, яка характеризується посушливим кліматом. В таких умовах виробництво сільськогосподарської продукції значною мірою залежить від вирішення проблеми штучного зрошення сільгоспугідь. Площа зрошуваних сільськогосподарських угідь в Херсонській області – 426,8 тис. га, або 21,6% від загальної площі сільгоспугідь. Основні джерела води для поливу – Каховська зрошувальна система та Північно-Кримський канал. Крапельне зрошення застосовується приблизно на 36,8 тис. га. Зрошення в області створює сприятливі умови для вирощування стабільних урожаїв с/г культур, збільшення виробництва продукції, розвитку матеріально-технічної бази сільського господарства.

У 2007 році американська транснаціональна корпорація «Cargill, Inc» першою в Україні почала реалізовувати в Каховському районі програму з популяризації, вирощування та переробки високомасляного сорту соняшника. Початкова сума інвестицій склала 400 мільйонів гривень. У 2008 році вітчизняний холдинг «Agrofusion» – найбільший в Україні і один з найбільших у Європі виробник томатної пасти, що володіє торговою маркою «In Agro» – побудував у Голопристанському районі завод з переробки томатів вартістю 12,5 млн дол. США, до складу якого входить тепличне господарство з вирощування розсади. У тому ж 2008 році компанія «DANCRОFT HOLDINGS LIMITED» створила підприємство з виробництва соєвого шроту та соєвої олії. Сума інвестицій склала близько 176 млн. Євро.

Херсонська область славиться і як тваринницький край: активно розвиваються свинарські, молочні та птахоферми. Велика рогата худоба представлена такими основними породами як українська червона молочна та українська чорно-ряба молочна.

Станом на 1 січня 2015 р поголів'я великої рогатої худоби в області у господарствах всіх категорій становить 114,2 тис. голів (в т.ч. 71,5 тис. корів); поголів'я свиней – 179,5 тис. голів, овець та кіз – 52,5 тис. голів, свійської птиці – 12,58 млн. голів. З них утримується в домогосподарствах: 86,1% ВРХ (в т.ч. корів – 90,8% від загальної кількості по області), 53,9% свиней, 66,3% овець та кіз, 23,4% свійської птиці.

Дослідне господарство «Асканійське» Національної Академії аграрних наук України спеціалізується на м'ясному тваринництві. На його племінному заводі вирощується велика рогата худоба, а також вівці асканійської тонкорунної породи. Херсонщина посідає перше місце в Україні по настригу вовни від однієї вівці (по області – 3,6 кг, по Україні – 1,5 кг). А в дослідному господарстві «Асканійське» цей показник в 2014 р склав 6,5 кг.

Завдяки реалізації агрохолдингом «Авангард» інвестиційного проекту з будівництва птахокомплексу, Херсонська область увійшла до трійки лідерів України з виробництва курячих яєць.
Серед нових напрямків розвитку птахівництва – і незвичні види, які тим не менш вже користуються попитом: розведення перепелів і страусів. Яйця і дієтичне м'ясо цих птахів високо цінуються.

Сільськогосподарська галузь області має потужну науково-технічну та інформаційно-консультаційну підтримку: Херсонський державний аграрний університет, Херсонський національний технічний університет, Інститут зрошуваного землеробства НААНУ, Інститут рису НААНУ, Інститут тваринництва степових регіонів ім. М.Ф.Іванова «Асканія-Нова», а також дослідницькі станції.

У селах відзначається тенденція до створення кооперативів як засіб збереження невеликих домашніх господарств. Впровадження кооперації дає сільгоспвиробникам можливість виходити на ринок, отримувати прямий доступ до споживачів їхньої продукції.

Агропідприємства Херсонської області виробляють високоякісну продукцію і повністю забезпечують регіон продуктами харчування. У харчовій та переробній промисловості регіону налічується близько 90 великих, 300 середніх і малих підприємств, що випускають широкий асортимент продовольчих товарів. Серед них – птахоферми, м'ясо- і молокопереробні заводи, маслозаводи, виробники борошна і борошняних виробів, круп, сирів, кетчупу, майонезу, консервованих овочів і фруктів, хлібопекарські комплекси тощо.


ПРОМИСЛОВІСТЬ

Промисловий комплекс Херсонщини складають понад 200 підприємств різних галузей: машинобудування, харчова та переробна, хімічна та целюлозно-паперова, легка промисловість, електроенергетика. Традиційно пріоритетним вважається суднобудування. Сучасні судноремонтні плавучі доки, що випускаються Херсонським заводом «Палада», експортуються до багатьох країн світу. Унікальна технологія бескессонного зрощування корпусів доку на плаву дозволяє виготовляти блоки будь-яких розмірів.

Херсонщина володіє технологіями ливарного виробництва чорних і кольорових металів, переробки алюмінію. Підприємствами виготовляються будівельні металеві конструкції та вироби, радіатори та котли центрального опалення, інструменти, кріпильні пристосування, ланцюги та пружини, дорожні знаки.


Одним з основних промислових напрямів є машинобудування. У Херсонському регіоні випускаються електромашини великої потужності, спеціальне зварювальне обладнання, сільськогосподарська техніка (комбайни і трактори), грейдери і автонавантажувачі, легкі одномоторні літаки, гідротехнічні споруди, запасні частини до тепловозних дизелів, насосне обладнання та мисливські боєприпаси.

В області працюють підприємства з виробництва будівельних сумішей, будівельних матеріалів (цегла, газобетон) і будівельного обладнання.

Представниками целюлозно-паперової галузі є ТОВ «Цюрупинська паперова компанія» – найбільший на території СНД та єдиний в Україні виробник фільтрувального паперу та нетканих матеріалів спеціального призначення, а також завод гофрокартонної упаковки «Дунапак Таврія» у м. Цюрупинськ. Виробнича потужність цюрупинського заводу «Дунапак» складає 150 млн. м2 високоякісної гофрокартонної продукції на рік – від промислової упаковки та гофроящиків різноманітного призначення до оригінальних дизайнерських рішень.

Підприємства хімічної промисловості виготовляють широкий асортимент продукції, а саме: фармацевтичні препарати та матеріали, лаки і фарби, різні вироби з пластмас, пластикові вікна та двері, гумотехнічні вироби, мінеральні добрива та засоби захисту рослин, поліпропіленові мішки та багато іншого.
Специфіка регіону обумовлює той факт, що в структурі промислового комплексу найбільша питома вага припадає на харчову промисловість. На внутрішній ринок і на експорт підприємства регіону постачають борошно та макаронні вироби, соняшникову олію та кондитерські вироби, соки і овочеву консервацію.

При створенні великих переробних підприємств реалізується політика замкнутого циклу у виробництві – вирощування-переробка-продаж. Понад 15 років успішно працює компанія «Чумак». Це українсько-шведське підприємство – провідний виробник консервованої продукції в Україні. Крім овочевої консервації підприємство виробляє і експортує кетчупи, майонези, соуси, соки, макаронні вироби.
Продовженням інвестиційної діяльності компанії «Чумак» стало створення компанії «Green Teem» («Грін Тім») , яка займається вирощуванням, передпродажною обробкою і холодним зберіганням овочів в овочесховищі потужністю 50 тис. тон,  використовуючи найсучасніші технології та міжнародний досвід. У сезон збору врожаю 2014 р. виробничі потужності «Грін Тім» були задіяні на 100%, тому компанією розпочато будівництво другої черги овочесховища –  теж на 50 тис. тон.

Вдалий інвестиційний проект здійснено французькою компанією «Danone». З 2006 року працює завод «Данон Дніпро», на якому виробляється понад 80% української молочної продукції компанії «Danone» – питні та десертні йогурти, сметана, молоко, кефір, ряжанка.

Традиційною для Херсонщини галуззю є виноробство. Агрофірма радгосп «Білозерський» – найбільший виробник виноматеріалів, вина, фруктового пюре. Якість білозерського вина підтверджують численні нагороди міжнародних і національних виставок, серед них 20 – золоті.

Історія коньяку «Таврія» починається з першого поселення швейцарських колоністів, в 18 столітті. Найбільше виноробне підприємство України – ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» – створює коньяки з використанням вітчизняного та зарубіжного досвіду виноробства, які мають успіх не тільки в Україні, а й за її межами. За підсумками 2014 р., ДМК «Таврія» продемонстрував збільшення обсягів виробництва на 53%, випустив близько 20-ти нових продуктів. На виставці «ПродЕкспо 2015» компанія отримала найбільшу кількість призів у своїй номінації, зокрема «Гран-прі» та «Зірка ПродЕкспо».

ДМК «Таврія» став першим в Україні виробником органічних коньяків, отримавши у лютому 2015 р. міжнародний сертифікат відповідності вимогам до екологічно чистої продукції згідно ISO 14024.


ТРАНСПОРТНИЙ КОМПЛЕКС

Головною особливістю економіко-географічного положення Херсонського регіону є його розташування в Азово-Чорноморському басейні та басейні річки Дніпро. Херсонщина – транзитна область з потужною транспортною системою: залізничною, морською, річковою, автомобільною. Є можливість розвитку авіаційного сполучення. Все це дозволяє Херсонській області відігравати важливу роль у встановленні міжнародних і міжрегіональних транспортних зв'язків.

Через територію області проходять два міжнародні транспортні коридори. Чорноморська економічна співдружність (ЧЕС) формує транспортні потоки країн Близького Сходу і Балканського півострова в напрямку Маріуполя і Новоазовська, а Євроазіатський транспортний потік – з країн Європи через чорноморські порти до Криму, Росії, країн Закавказзя і Сходу.

Два морські торговельні порти, два річкові порти, тисячі кілометрів залізничних і автодоріг пов'язують Херсонську область з іншими регіонами України, країнами СНД, Південно-Східної Європи, Закавказзя та Близького Сходу.

Заснований понад 200 років тому, Херсонський морський порт є найстарішим портом України і Чорноморського флоту. Сьогодні це потужне підприємство, розташоване на правому березі Дніпра, в 15 км від гирла, з цілорічною навігацією та вантажообігом понад 3 млн. тонн на рік (щорічно в порту обробляється понад 600 суден). Керівництво порту планує розширити мережу перевантажувальних комплексів, що дозволить збільшити його пропускну здатність. Ще один морський порт знаходиться у Скадовську. У порту діє лінія поромного сполучення Скадовськ-Зонгулдак (Туреччина).

У жовтні 2014 р. відновив свою роботу міжнародний аеропорт «Херсон». Авіакомпанія «Turkish Airlines» відкрила регулярний міжнародний пасажирський рейс за маршрутом Стамбул-Херсон-Стамбул. Перші місяці цей рейс виконувався 4 рази на тиждень, а починаючи з березня 2015 р. він став щоденним.

Пріоритетною сферою розвитку транспортного комплексу Херсонщини є будівництво логістичних комплексів для агропромислової сфери: овоче- та фруктосховищ з можливістю первинної переробки агропродукції.


МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Щорічно торговими партнерами херсонських підприємств стають компанії з понад сотні країн світу. Серед районів та міст області основними експортерами є міста Херсон, Каховка, Нова Каховка, а також Скадовський та Цюрупинський райони.

За інформацією Головного управління статистики у Херсонській області (www.ks.ukrstat.gov.ua), у 2018 р. експорт товарів становив 269,9 млн.дол. США, імпорт – 328,4 млн.дол. Порівняно з 2017 р. експорт зменшився на 6,6% (на 19,2 млн.дол.), імпорт зріс у 1,6 раза (на 126,0 млн.дол.). Від’ємне сальдо становило 58,5 млн.дол. (у 2017 р. сальдо було позитивне – 86,8 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту склав 0,8 (у 2017 році – 1,4).

Зовнішньоторговельні операції проводилися з партнерами зі 120 країн світу.

Експорт у 2018 році

Найбільше експортних поставок надходило до таких країн:

 • Туреччина – 17,9%;
 • Нідерланди – 6,0%;
 • Білорусь – 6,0%;
 • Польща – 5,9%;
 • Російська Федерація – 4,3%.

Експорт товарів до країн Європейського Союзу становив 97,3 млн.дол., або 36,1% від загального обсягу експорту, та збільшився порівняно з 2017 р. на 7,7%.

У структурі експорту переважали:

 • продукти рослинного походження – 39,9% від загального обсягу;
 • готові харчові продукти – 14,5%;
 • недорогоцінні метали та вироби з них – 12,0%.

Імпорт у 2018 році

Найбільші імпортні поставки надходили з таких країн:

 • Китай – 30,4%;
 • Данія – 15,7%;
 • Туреччина – 9,9%;
 • США – 4,9%.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 139,2 млн.дол., або 42,4% від загального обсягу, та збільшився проти 2017 р. на 36,7%.

У структурі імпорту переважали:

 • механічне та електричне обладнання – 53,3% від загального обсягу;
 • полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них – 8,6%;
 • продукція хімічної та пов’язаної з нею галузей – 8,1%.

 

 

 


Виставки в Україні

Анонси

2021

Програма німецько-української кооперації “Fit for Partnership with Germany”. Приєднуйтеся!