2017.06.08 – у Херсоні відбулася конференція на тему «Міжнародний комерційний арбітраж - ефективний спосіб розв’язання зовнішньоекономічних спорів».

08 червня 2017 р. у Херсоні відбулася конференція на тему «Міжнародний комерційний арбітраж - ефективний спосіб розв’язання зовнішньоекономічних спорів».

Із кожним роком дедалі популярнішим способом вирішення зовнішньоекономічних спорів в Україні стає міжнародний арбітраж – мирний засіб розв'язання міжнародних спорів у формі третейського розгляду справ. Все більш актуальними стають знання підприємцями ситуацій, у яких вони можуть звернутися до арбітражного суду, інформація про те, наскільки це ефективно, скільки часу може тривати розгляд справи в арбітражі.

Саме тому Херсонська ТПП запросила на конференцію до Херсона надзвичайно сильну та досвідчену команду міжнародного комерційного арбітражу на чолі з головою Міжнародного комерційного арбітражного суду (МКАС) та Морської арбітражної комісії (МАК) при ТПП України Миколою Федосовичем Селівоном. Микола Федосович набув заслуженої слави одного з найбільш шанованих правників нашої держави, чиї знання та досвід - неоціненні. Він брав участь у розробці проектів найважливіших законів щодо забезпечення політичної незалежності та економічної самостійності України, становлення ринкової економіки, соціального захисту населення, формування нової системи державного управління та місцевого самоврядування. Професор, академік Національної академії правових наук України, заслужений юрист України, він в якості експерта брав участь у розробці проекту Конституції України, протягом 3 років (2002-2005) очолював Конституційний суд.

Відкриваючи конференцію, президент ХТПП Вікторія Остроумова від імені всіх учасників заходу – представників херсонського бізнесу висловила вдячність Миколі Федосовичу і членам МКАС, заслуженим юристам України, за те, що вони прийняли запрошення і приїхали до нашого міста поділитися своїм колосальним досвідом, роз’яснити херсонським підприємцям всі тонкощі міжнародного арбітражу.

З великою увагою аудиторія вислухала виступ начальника ГУ ДФС Херсонської області Ігоря Клима, адже не секрет, що питання своєчасної сплати податків і сборів нерідко є дуже чутливою темою у контексті міжнародних спорів. Ігор Вікторович зазначив, що ДФС реформується, впроваджує нові технології і більш високі стандарти роботи, і думка підприємців, представників науки і такої шановної організації як МКАС має значну вагу для фіскальної служби. Він повідомив також, що за 1й квартал 2017 р. Херсонська область посіла 1 місце в Україні по сплаті податків і декларуванню прибутку, при тому що  кількість перевірок бізнесу послідовно скорочується. В ході конференції, питання податкової відповідальності при зовнішньоторгових операціях, а також трансфертного ціноутворення розкрили начальник відділу перевірок фінансових установ ГУ ДФС Херсонської області Любов Мамотенко та начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Інна Серебрякова.

Ось уже 25 років МКАС при ТПП України у відповідності до високих міжнародних стандартів розглядає зовнішньоекономічні спори. Всього за роки діяльності було розглянуто понад 10000 спорів, що дозволяє вважати МКАС одним з найбільших і найавторитетніших арбітражних центрів Східної і Центральної Європи. Міжнародний арбітраж передбачено багатьма міжнародно-правовими актами (зокрема, Статутом ООН), завдяки чому налагоджено ефективний міжнародний механізм виконання арбітражних рішень. У випадку рішень державних судів, такий механізм відсутній. Рішення МКАС виконуються у 110 країнах світу, підкреслив у своєму виступі Микола Федосович Селівон, голова МКАС та МАК.

На рік до МКАС надходить 400-900 позовів за зовнішньоекономічними спорами, це один з найвищих показників у світі. Щорічно до МКАСу подають позови суб’єкти підприємництва 50-60 країн світу – Європи, Азії, Африки, Америки. Успішно впоратися з викликами, які неодмінно виникають при роботі з такою кількістю різних країн, стає можливим завдяки допомозі іноземних арбітрів, які складають близько 50%  МКАСу. Наразі МКАС готує угоду щодо включення до свого складу арбітрів з Китаю, адже торгівля з КНР з року в рік зростає, а розгляд справ, в яких фігурують підприємства цієї країни, має цілу низку особливостей.

Микола Федосович докладно розкрив переваги арбітражу у МКАС порівняно з вирішенням спорів у державному суді, серед яких:

- швидке вирішення спорів – до 90% справ розглядаються в строк, що не перевищує 6 місяців, а арбітражне провадження починається з подання позовної заяви.

- економне арбітражне провадження – невисокі арбітражні сбори і витрати.

- якісне арбітражне провадження – 114 висококваліфікованих експертів, 58 з яких – іноземні спеціалісти з 30 країн світу.

- ефективне вирішення спорів – рішення МКАС виконуються у 110 країнах світу.

- конфіденційність арбітражного процесу.

- неупередженість арбітрів.

- комфортне вирішення спорів – МКАС на безоплатній основі пропонує 4 зали в центрі Києва для проведення усних слухань.

- можливе вирішення спору лише на основі письмових матеріалів, без усного слухання у справі.

Заступник голови МКАС при ТПП України, кандидат юридичних наук, доцент кафедри господарського права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Людмила Федорівна Винокурова продовжила тему розгляду спорів в арбітражі, детально зупинившись на особливостях укладання арбітражної угоди. МКАС приймає до свого розгляду спори за наявності письмової угоди (домовленості) сторін про передачу йому всіх або певних спорів, які виникли або можуть виникнути між ними у зв'язку з будь-якими конкретними правовідносинами, незалежно від того, мають вони договірний характер чи ні. Арбітражна угода може бути укладена у вигляді арбітражного застереження в договорі або у вигляді окремої угоди.

Активну участь у арбітражному провадженні бере Секретаріат МКАС, який веде все листування зі сторонами і арбітрами, контролює дотримання всіх строків та термінів щодо збору, передання, розгляду матеріалів справи. Литвиненко Зоя Віталіївна, генеральний секретар МКАС, розповіла про порядок пред’явлення позову до МКАС при ТПП України та основні вимоги до позовних матеріалів.

В рекомендаційному списку арбітрів МКАС дуже багато наукових діячів, які ставляться до арбітражу з щирим інтересом і ентузіазмом. Завідуючий кафедрою цивільного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка, доктор юридичних наук, професор Роман Андрійович Майданик ознайомив слухачів із особливостями визначення застосовуваного до суті спору права. Так, склад Арбітражного суду вирішує спори згідно з тими нормами права, які сторони обрали як такі, що застосовуватимуться до суті спору. Будь-яка вказівка на право чи систему права тієї чи іншої держави повинна тлумачитися як така, що безпосередньо відсилає до матеріального права цієї держави, а не до її колізійних норм.

До сфери компетенції МКАС відносяться спори, які випливають з відносин торгового характеру: купівля-продаж товарів, виконання робіт, надання послуг, обмін товарами та/або послугами, перевезення вантажів та пасажирів, торгове представництво і посередництво, оренда (лізинг), науково-технічний обмін, обмін іншими результатами творчої діяльності, будівництво промислових та інших об'єктів, ліцензійні операції, інвестиції, кредитно-розрахункові операції, страхування, спільне підприємництво тощо. Захарченко Тетяна Геннадіївна, заступник голови МКАС і МАК при ТПП України, заслужений юрист України, навела приклади з практики розгляду спорів, що виникають з договорів міжнародної купівлі-продажу товарів.

Конференція за участю голови та перших осіб МКАС та МАК при ТПП України стала для херсонського бізнесу унікальною можливістю отримати консультації від професіоналів найвищого класу, заслужених юристів України. Доповідачі МКАС поділилися актуальною інформацією про поточний стан та майбутні зміни в законодавстві, роз’яснили тонкощі процедури міжнародного арбітражу, звернули увагу на нюанси укладення зовнішньоекономічних контрактів, визначення застосовуваного права до суті спору.  Учасники заходу отримали «з перших рук» найактуальнішу інформацію про міжнародний арбітраж, експертні поради та відповіді на власні питання щодо вирішення міжнародних комерційних спорів. 

Анонси

2018

Програма стажування у ФРН для управлінських кадрів Херсона

 

2018

План проведення засідань комітетів підприємців при ТПП України в першому півріччі 2018 р.

 

2018.04-05

Торгівельні Місії до Туреччини

 

2018.05.23

«Дніпропетровський регіон: відкритий інвестиційний діалог», міжнародний діловий захід

 

2018.05.23

IV Міжнародний форум «Трансфертне ціноутворення та міжнародне податкове планування – 2018»

 

2018.05.29-06.01

Білоруський промисловий форум

 

2018.05.30

Запрошуємо на семінар для виноробів, с. Таїрове, Одеська обл.

 

2018.05.30

Другий спеціалізований міжнародний Запорізький екологічний форум – «Еко Форум 2018»

 

2018.05.30-06.01

Виставка «China Smart Expo 2018»

 

2018.06.06-08

Виставка китайських товарів в Польщі «China Home life Show 2018»

 

2018.06.12

Українсько-чеський бізнес-форум

 

2018.06.14

Економічний форум в рамках XIII Універсальної виставки-ярмарки «Палеская скарбніца»

 

2018.06.14

ІІ Українсько-молдавсько-румунський бізнес-форум

 

2018.06.14-15

III Польсько-Східна конференція PUIG-Lub-Invest

 

2018.06.24-29

Ділова місія українських підприємців до Франції

 

2018.06.25-26

НАВЧАННЯ ТА  ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФКАЦІЇ СПЕЦІАЛІСТІВ У СФЕРІ ПУБЛІЧНИХ (ДЕРЖАВНИХ) ЗАКУПІВЕЛЬ

 

2018.06.27-29

ІІІ Міжнародна спеціалізована виставка тваринництва та птахівництва AGRIANIMALS.KZ-2018

 

2018.06.27-29

14-а Міжнародна виставка «INDO WATER EXPO & FORUM 2018». Водопостачання, стічні води та промислова переробка

 

Виставки в Україні