2022.01.24-27 – Вивчаємо естонський досвід розвитку креативних галузей!

Починаючи з осені 2021 року Херсонська торгово-промислова палата і Тартуський Центр креативних індустрій (Естонія) реалізують спільний проєкт UArt’n’Business, покликаний допомогти українським МСП та підприємцям креативних галузей вийти на міжнародний рівень.

Один з інструментів Проєкту – обмін бізнес-місіями, тож 24-27 січня відбувся перший з низки запланованих візитів українських творчих підприємців до Естонії. До складу делегації увійшли представники чотирьох різних галузей креативних індустрій:

- IT (Костянтин Толстоп’ят, засновник IT-компанії InStandart),

- книговидавництво (Олег Головко, засновник видавничої групи "Гельветика"),

- мода і дизайн (Олександра Книга, засновниця студії KNIGA Art Studio і бренду одягу KNIGA, дизайнер одягу і театральних костюмів),

- мистецтво і фестивалі (Вікторія Березіна, митець, графічний дизайнер, засновниця і організаторка фестивалю сучасного мистецтва «МІЦЕЛІЙ»).

Метою поїздки було дізнатися, як працюють креативні галузі в Естонії, завести ділові знайомства і обговорити можливості співпраці, отримати новий досвід та натхнення. У програмі візиту – два найбільші міста Естонії: Таллінн і Тарту.

В Таллінні делегація ознайомилася з роботою кластеру «Креативна Естонія» та творчого містечка Теллісківі, найбільшого центру креативного підприємництва в країні. Теллісківі – яскравий приклад того, як занедбана промзона перетворилася на культурну оазу: тут є галереї, крамнички, арт-простори, своя театральна сцена, різноманітні творчі підприємства, майстерні, коворкінги, офіси, кафе і ресторани. Аналогічне перевтілення промислового кварталу-«примари» на сучасний, процвітаючий центр бізнесу і творчості відбулося і в Тарту; там він навіть зберіг свою колишню назву – Aparaaditehas (фабрика електротехнічних приладів).

Як в Таллінні, так і в Тарту успішне переродження напівзруйнованих промзон на осередки креативної економіки буквально вдихнуло нове життя у цілий район: мешкати й працювати тут стало комфортно й престижно, для місцевих і туристів з’явилося цікаве, якісне дозвілля. Творчі містечка приносять своїм власникам та місту фінансовий і репутаційний прибуток, працюючи до того ж «магнітами» для нових креативних бізнесів та ініціатив.

Візит до Тарту розпочався з нетворкінг-сесії на базі естонського партнера Проєкту UArt’n’Business – Тартуського центру креативних індустрій (https://loovtartu.ee/), в ході якої українські підприємці дізналися більше про діяльність Центру й ті можливості, що він пропонує для бізнесу. Пріоритетні напрямки ТЦКІ – мода, сучасне мистецтво, кіно, дизайн та перформативне мистецтво; він є співорганізатором багатьох культурних заходів та ініціатив: Естонський фестиваль моди, Аукціон нового мистецтва, Тартуський кінофонд. Поставивши собі амбітну мету – розвиток інноваційного кластеру креативних індустрій у всій Південній Естонії, ТЦКІ за роби роботи зібрав вражаюче портфоліо успішних історій та надійних партнерів.

В ході нетворкінг-сесії українська делегація познайомилася з представниками Тартуського офісу Торгово-промислової палати Естонії, а також з місцевими представниками креативних галузей: організаторами фестивалів вуличного мистецтва UIT та Stensibility, естонського фестивалю моди, бізнес-фестивалю стартапів sTARTUp day.

Останній заслуговує окремої уваги. sTARTUp Day це найбільший у Прибалтиці бізнес-фестиваль, який об’єднує стартаперів, підприємців, інвесторів, новаторів та студентів. У 2022 році фестиваль sTARTUp Day пройде 24-26 серпня, під девізом FROM ZERO TO HERO (з безвісності – у герої). У програмі – освітні заходи (з темами від маркетингу до космічних технологій, збору коштів для розумного міста, штучного інтелекту до креативної економіки), інтерактивна демозона, швидкі бізнес-знайомства, практичні семінари, пітчинг ідей тощо. Спеціальна програма sTARTUp Talks має на меті надихнути нові бізнеси, поділитися ноу-хау та об’єднати таланти для створення взаємопов’язаних спільнот.

Важливо: українські підприємці теж зможуть взяти участь у sTARTUp Day 2022 та у пітчингу ідей – в рамках наступної бізнес-місії Проєкту UArt’n’Business до Естонії, або ж самостійно (оффлайн або онлайн, офіційний сайт заходу – https://www.startupday.ee/).

Делегація відвідала також Тартуський науковий парк – найстаріший у Прибалтиці, один з головних організаторів фестивалю sTARTUp Day. Заснований з метою підтримки інноваційних структур в Естонії, Тартуський науковий парк активно сприяє створенню, розвитку та функціонуванню дослідницьких і технологічних компаній через надання інфраструктури та послуг з розвитку бізнесу.

Особлива гордість Парку – бізнес-акселератор S2B Launchpad, мета якого – розвивати бізнес-процеси наукових та технологічних компаній. Парк допомагає знайти перших клієнтів та/або інвесторів. Спільно з Естонським космічним управлінням, Парк створив ESA BIC Eesti – бізнес-інкубаційний центр, що сприяє впровадженню космічних технологій  у різні сфери життя. В фокусі інтересів Парку – і суто креативні індустрії; зокрема, разом з Tartu Film Foundation він пропонує розробникам відеоігор та компаніям кіноіндустрії унікальну інкубаційну програму.

Учасники наступної бізнес-місії до Естонії у серпні 2022 р., в разі зацікавленості, зможуть відвідати Тартуський науковий парк і обговорити можливості прямого співробітництва.

А наступним найближчим кроком в рамках проєкту UArt’n’Business стане серія онлайн-курсів з маркетингу і позиціонування бренду в соцмережах (Facebook, Instagram, LinkedIn) та міжнародних торгових майданчиках (Etsy, Amazon) у березні-червні 2022 р. Лекторами стануть естонські експерти-практики міжнародного рівня, приєднатися можуть українські креативні МСП та творчі люди з будь-якого регіону України. Участь безкоштовна, але кількість місць обмежена (попередня реєстрація за посиланням: https://forms.gle/jKdRKczpBNCEKepH7). Мова навчання – англійська (без перекладу).

Учасники, які найкраще проявлять себе у навчанні, можуть увійти до складу однієї з бізнес-місій, організованих до Естонії коштом Проєкту.

Партнерами естонсько-українського Проєкту «Підвищення обізнаності та розвиток навичок українських малих та середніх підприємств і підприємців креативних галузей у сфері інтернет-маркетингу та онлайн-продажів (UArt’n’Business)» є Тартуський центр креативних індустрій (Естонія) та Херсонська торгово-промислова палата. Проєкт фінансується з Програми розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги Міністерства закордонних справ Естонії.

Виставки в Україні

Анонси

2021

Програма німецько-української кооперації “Fit for Partnership with Germany”. Приєднуйтеся!